Vidinė įtampa JAV kelia pavojų. Rolandas Paulauskas
Pasaulis

Vidinė įtampa JAV kelia pavojų. Rolandas Paulauskas

2020 vasario mėn. 15 d. 06:55:04
Ričardas ČEKUTIS

JAV Senatas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją, kuria remiantis apribojamos prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) galimybės imtis karinių veiksmų prieš Iraną be Kongreso pritarimo.

Nors respublikonai turi daugumą Senate, rezoliucija buvo patvirtinta 55 balsais prieš 45. Per balsavimą Senate aštuoni respublikonai stojo į demokratų pusę ir balsavo už tai, kad turėtų pasikonsultuoti su Kongresu prieš vykdydamas karines operacijas prieš Iraną.

Rezoliucija patvirtinta, nepaisant D.Trampo įspėjimo Senatui, kad šis nepritartų rezoliucijai.

„Tai labai svarbu mūsų šalies saugumui, kad JAV Senatas nebalsuotų už rezoliuciją. Mes labai gerai tvarkomės su Iranu ir dabar ne metas parodyti silpnumą. Jei mano rankos bus surištos, Iranui tai bus puiki diena. Siunčiamas labai blogas signalas“, – dieną prieš balsavimą teigė JAV .

Praėjusį mėnesį demokratų kontroliuojami Atstovų Rūmai priėmė panašią rezoliuciją, tačiau kadangi Senato rezoliucijos struktūra ir tekstas nėra identiški, Atstovų Rūmai turės dar kartą balsuoti. Tikėtina, kad
D.Trampas vetuos rezoliuciją, kai ji pasieks Baltuosius rūmus.

Tokių veiksmų buvo imtasi augant susirūpinimui dėl didėjančios įtampos su Iranu. Praėjusį mėnesį per JAV bepiločio ataką Irake žuvus įtakingam Irano generolui Kasemui Soleimaniui (Qasem Soleimani), įtampa tarp Vašingtono ir Teherano pasiekė aukštumas ir kilo susirūpinimas, kad gali kilti karas.

JAV ir yra seni priešai. Santykiai prasti nuo 1979 metų, kai buvo nuverstas JAV remiamas Irano šeichas ir Iranas tapo Irano Islamo .

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolandas PAULAUSKO komentaras:

Vidinė įtampa JAV kelia pavojų. Rolandas PaulauskasJungtinėse Valstijose dabar yra situacija, panaši į tą, kuri buvo XIX a. antroje pusėje, kai Amerikoje prasidėjo pilietinis karas. Neapykanta tarp dviejų pagrindinių partijų šalininkų yra maksimali. Labai daug ką pasako epizodas, kai Nensi viešai suplėšė D.Trampo kalbą…

Kad suvoktum, kas vyksta JAV, galima prisiminti ir vieną labai įdomią apklausą, kurios rezultatus publikavo „New York Times“. Buvo klausiama: jeigu jūsų vaikas tuoktųsi, kas jums labiausiai nepatiktų – juodaodis, kinas, meksikietis, dar kažkas ar kitos partijos šalininkas. Rezultatai parodė, kad didžiausia neapykanta yra kitos partijos šalininkui… Mums tai atrodo juokinga, bet taip yra.

Pažiūrėkime, kas bus demokratų kandidatas į prezidentus? Greičiausiai – Bernis Sandersas. Kokie jo teiginiai? Pačioje Amerikoje jis atvirai vadinamas komunistu, nes jis ten nori sukurti Tarybų Sąjungą… Įsivaizduojate, iki ko priėjo JAV? Ar prieš dešimtmetį tai atrodė neįmanoma…

Dėl to šiandien yra daroma viskas, kad sutrukdytų D.Trampui laimėti antrą kadenciją. Ir tai daroma ne tik iš demokratų pusės… Skilimas Valstijose eina ne tik per partinę liniją, o per pasaulėžiūrą. Vienoje pusėje yra konservatoriai, tradicinių vertybių šalininkai tiek etikoje, tiek ekonomikoje, o kitoje pusėje – tie, kuriuos aš vadinu svajokliais, nors juos galima vadinti ir kosmopolitais, liberalais ar panašiai…

O karas Irane šiandieną galėtų D.Trampui padėti, nes visada, kai kariauja, vyksta tam tikra visuomenės konsolidacija. Demokratai, suprasdami, kad D.Trampas gali gauti dividendų iš šio karo, daro viską, kad to neatsitiktų. Ir jie tai daro visiškai neatsižvelgdami į pačių Valstijų interesus – jiems svarbiausia, kad D.Trampas nelaimėtų.

Beje, iš B.Sanderso štabo yra nutekinta informacija, kas yra kalbama tarp jo patarėjų. O kalbama labai konkrečiai – jeigu D.Trampas vėl laimės, tai imsimės ginklų… Turėkime galvoje, kad JAV ginklus turi visi, kas netingi.

Mes žiūrime į JAV kaip į svajonių valstybę. Gal kažkada Valstijos tokios ir buvo, bet dabar viskas yra tiek pasikeitę, kad mums sunku suvokti iki galo vidinę įtampą, kuri ten vyrauja. Ir geriausiai tai iliustruoja mano minėta apklausa apie vedybas…

respublika.lt

One Reply to “Vidinė įtampa JAV kelia pavojų. Rolandas Paulauskas

Leave a Reply