Pasaulis

Sirijos konflikto dalyvių interesai. Rolandas Paulauskas

2019 spalio mėn. 12 d. 07:00:00
Ričardas ČEKUTIS

Turkijos gynybos ministerija vakar pranešė, kad per jos karinę operaciją Sirijos šiaurės rytuose žuvo vienas šalies karys. Tai pirmoji Turkijos auka nuo jos puolimo Sirijoje pradžios.

Kaip pranešama, dar trys turkų kariai buvo sužeisti per susirėmimus su Sirijos kurdų Liaudies apsaugos daliniais (YPG), kuriuos laiko uždrausta Kurdistano darbininkų partijos (PKK) teroristine atšaka.

Gynybos ministerijos teigimu, praėjusios nakties metu Turkija neutralizavo dar 49 „teroristus“, omenyje turėdama Sirijos kurdų kovotojus, o nuo puolimo pradžios iš viso jau nukovė 277 teroristus.

Turkija ilgai planuotą karinę operaciją Sirijos šiaurės rytuose pradėjo prieš kelias dienas, kai paskelbė apleidžiančios savo sąjungininkus kurdus ir netrukdysiančios Turkijos operacijai. Vis dėlto įspėjo Turkiją neperžengti ribų. prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) vakar pasisiūlė tarpininkauti tarp kovojančių pusių.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) teigia, kad operacijos tikslas – išvyti kurdų kovotojus iš Sirijos pasienio teritorijos ir įkurti joje „saugiąją zoną“, į kurią galėtų sugrąžinti Turkijoje gyvenančius sirų pabėgėlius.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO komentaras:

Sirijos interesas čia aiškus: ji siekia išsaugoti savo valstybės vientisumą, tokį, koks jis buvo iki 2011 metų, kada prasidėjo procesai, praktiškai atvedę į visišką Sirijos Nepriklausomybės žlugimą. Ir tik įsikišus rusams, sirai šiandien yra netoli savo tikslo – ten liko vos pora stambių regionų, kur nesiekia Damasko valdžia. Vienas iš tų regionų yra Idlibas, kur gyvena vadinamieji turkomanai, juos turkai laiko savais žmonėmis, o kitas – kurdų gyvenamasis regionas. Pastarasis regionas svarbus ne tik dėl valstybės vientisumo, bet ir dėl to, kad ten yra pagrindiniai naftos šaltiniai, taip pat vandens ištekliai, nes ten teka Eufratas. Vanduo turi strateginę reikšmę, nes viena iš krizės priežasčių Sirijoje buvo milžiniška sausra…

Kurdų yra apie 35-40 mln. ir daugiausia gyvena jie Turkijoje, Irake, Sirijoje ir Irane. Didžioji jų dalis – apie 14 mln. – gyvena Turkijoje. Kurdai visada norėjo turėti savo valstybę, tačiau gyvendami skirtingose šalyse jie gana smarkiai nutolo vieni nuo kitų, todėl tokio vientiso kurdų fronto, apimančio visus jų gyvenamuosius regionus, šiuo metu nėra. Jie net sunkiai gali susikalbėti. Analogas čia būtų slavų pasaulis, kurį sudaro daug skirtingų valstybių. Kai Sirijoje 2011 m. prasidėjo chaosas, vietos kurdams atsirado reali galimybė sukurti valstybingumą. Tačiau Sirijos kurdų valstybingumas kelia didžiulę grėsmę Turkijai, nes padidėtų šansai kurdų valstybingumui ir Turkijos teritorijoje, juolab kad ir dabar Turkijos kurdai turi savo karines bazes Irake, kurias turkai neseniai taip pat atakavo.

Turkų interesas yra neleisti atsirasti Sirijos kurdų valstybei. Tačiau tai yra Turkijos interesų minimumas. Čia reikia prisiminti, kad Turkija laiko save Osmanų imperijos įpėdine, o dabartinis Turkijos prezidentas pretenduoja į stambaus politinio ir istorinio veikėjo vaidmenį. Ne be reikalo Turkijoje šnekama, kad Osmanų imperijos ribos toli gražu neapsiriboja dabartinės valstybės sienomis… Tačiau palikime turkų programą „maksimum“ ateičiai…

Ką ten daro Jungtinės Valstijos? JAV jau daugelį dešimtmečių šiame regione sprendžia savo strateginius reikalus, pasinaudodamos vietinių tautų ir valstybių priešprieša. Kurdai yra puikus instrumentas, kadangi jų pagalba galima destabilizuoti padėtį iškart keliose valstybėse. Kai prasidėjo Sirijos chaosas, kurdai puolė ieškoti JAV paramos, nes visi kiti aplinkui jiems buvo atviri priešai. Tik štai aiškėja, kad Amerika taip pat nelabai koks draugas, nors jie ištikimai kovojo su JAV priešais-džihadistais… Bet JAV į valdžią atėjo D.Trampas, kuris sako, kad mes čia vedame nereikalingus karus ir reikia juos užbaigti. JAV elitas turi apsispręsti: jeigu jie ir toliau žaidžia žaidimus, kuriuos žaidė iki šiol, tuomet tai gresia Kinijos ir Rusijos draugystės sutartimi ir jiems neįveikiamu geopolitiniu priešininku. Amerikoje yra žmonių, kurie supranta, kad reikia aukoti mažesnius interesus, kad būtų galima rasti kažkokią draugystės su rusais formą, kurią būtų galima nukreipti prieš Kiniją, nes ši yra didžiausia JAV ekonominė ir strateginė priešininkė. Dėl to D.Trampas šiandien aukoja antrinius interesus, spręsdamas kur kas svarbesnes problemas.

Iranas nesuinteresuotas kurdų valstybės įkūrimu, nes jie taip pat turi kurdus, bet yra suinteresuotas Sirijos valstybingumo vientisumu. Tas pats liečia ir Rusiją, kuri šiuo atveju stengiasi įtikti visiems, net Turikijai, kuri yra NATO valstybė. Taigi čia Irano, Turkijos ir Rusijos interesai sutampa.

O pabaigai prisiminkime ir mus, nes JAV pasiūlė ir Lietuvai sudalyvauti Sirijos reikaluose. Keista, kad mūsų ten dar nėra… Jeigu kokia nors Prancūzija pakviestų Lietuvą sudalyvauti karinėje akcijoje Belgijoje, padedant valonams prieš flamandus, atrodytų juokingai. Tačiau kai mūsų prašo sudalyvauti Sirijoje, atrodo lyg ir normalu… Tai yra puikus pavyzdys, kaip mes suprantame pasaulį pagal dvejopus, trejopus ir penkeriopus standartus…

respublika.lt

Parašykite komentarą