Skaityti komentarus 

(2)

Skaityti komentarus

(2)

Sirijos konfliktas: paliaubos truks neilgai. Rolandas Paulauskas

2020 kovo mėn. 07 d.
Ričardas ČEKUTIS

Po Rusijos ir Turkijos paliaubų susitarimo Sirijos karo krečiamuose šiaurės vakaruose penktadienį įsivyravo sąlyginė ramybė, o danguje pirmą kartą per kelis mėnesius nebuvo matyti nė vieno naikintuvo.

Karą Sirijoje stebinti organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) ir naujienų agentūros AFP korespondentai Idlibe tikino, kad vidurnaktį įsigaliojusios paliaubos, regis, davė vaisių.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Turkijos lyderis Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) ketvirtadienį susitarė dėl paliaubų po kelias valandas trukusių derybų Maskvoje.

Pagal susitarimą bus sukurtas saugumo koridorius palei greitkelį M4 Sirijos šiaurėje, kur Turkijos ir Rusijos pajėgos vėliau kovą pradės kartu patruliuoti.

„Sutarėme dėl bendro dokumento“, – teigė V.Putinas, pridurdamas, kad tikisi, jog šis susitarimas „taps tvirtu pagrindu užbaigti kovas Idlibo deeskalacijos zonoje ir nutraukti civilių populiacijos kančias“.

Pastarosiomis savaitėmis išaugo įtampa tarp Damasko ir Turkijos, kuri šiauriniuose Sirijos regionuose nuo 2016 m. yra dislokavusi savo karius ir palaiko sukilėlius. Vasario pabaigoje per Sirijos vyriausybinių pajėgų antskrydį žuvo 34 turkų kariai. Tai buvo daugiausia aukų pareikalavęs išpuolis nuo Turkijos intervencijos į Siriją pradžios. Turkija savo ruožtu taip pat atsakė antskrydžiais ir raketų smūgiais, per kuriuos žuvo dešimtys Sirijos vyriausybinių pajėgų karių.

Pagal paliaubų susitarimą, Turkijos ir Rusijos kariai kartu patruliuos tarp Tronbos miesto Idlibe ir vieno kaimelio Latakijos provincijoje.

Sirijos konfliktas: paliaubos truks neilgai. Rolandas PaulauskasNepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO komentaras:

Manau, šios paliaubos yra tik trumpalaikis stabtelėjimas ilgame ir sunkiame karo kelyje. Kad geriau tai suprastų, verta skaitytojams priminti šio konflikto esmę.

Visa tai prasidėjo 2011 metais. Tai buvo viena iš daugelio šio regiono „spalvotųjų revoliucijų“, kurios visos inspiruotos iš užsienio. 2015 m.
spalį, kai ten atsirado Rusija, visa įvairialypė masė kovotojų, kurių net negalima pavadinti sirais, nes ten susirinkę islamistai iš visų pakampių, jau buvo Damasko priemiesčiuose. Sirijai, kaip valstybei, buvo likusios suskaičiuotos valandos. Tačiau įsikišus Rusijai, islamistai buvo iš ten išstumti, apraminti ir dauguma jų buvo suvaryti į Idlibo provinciją. Dabar ten jų yra milijonai, o pačių vietos gyventojų yra nedaug – iki konflikto pradžios ten gyveno kiek daugiau nei milijonas gyventojų… Daugelis islamistų ten subėgo su šeimomis ir toliau tęsia maištą.

Pastatykime save į B.al Asado vietą: ką jam dabar daryti? Jo valdomos valstybės teritorijoje vyksta iš užsienio inspiruotas maištas, be to, dabar ten yra netgi svetimos priešiškos valstybės kariuomenė…

Turkija turi savo interesą, kadangi ten gyvena vadinamieji turkomanai, kurie savo kilme labiau artimesni Turkijai negu Sirijai. Be to, yra kurdų problema. R.T.Erdoganas ten nori sukurti ramybės zoną, nes jis bijo, kad kurdai, kurie gyvena tiek Sirijoje, tiek Turkijoje, sukurs savo valstybę, grasindami Turkijos teritoriniam vientisumui. Tas konfliktas jau tęsiasi dešimtmečiais. Todėl R.T.Erdoganas nori kontroliuoti tą dalį Sirijos teritorijos, be to, nepamirškime ir senųjų imperinių ambicijų, nes tai yra Osmanų imperijos palikimas… Pridėkime dar vieną dalyką: R.T.Erdoganas turi didžiulį konfliktą Turkijos viduje, kur jo palaikymas krenta, o norint valstybės viduje išlaikyti savo įtaką visada gerai turėti kažkokį išorinį priešą, su kuriuo reikia kovoti mobilizuojant visuomenę – pergalingas karas padeda konsoliduoti valdžią valstybėje. Beje, kai prieš porą dienų Turkijos parlamente svarstė šią situaciją, kilo muštynės. Vien tik tai rodo, kad didelė dalis turkų nesupranta, ko R.T.Erdoganui reikia svetimoje valstybėje.

O už viso to stovi Jungtinės Valstijos, kurios turi interesų šiame regione. Čia vertėtų prisiminti tokį faktą: kai vyko D.Trampo rinkiminė kampanija, jis viešai kalbėdavo, kad islamistų įkūrėjai bei globėjai yra Barakas Obama ir Hilari Klinton. Aš tuomet sakiau, jeigu D.Trampas su tokiom kalbom bus išrinktas, jis net nespės nuvažiuoti iki prezidentinio ofiso, kai rimti vyrukai jam paaiškins, kas iš tikrųjų vyksta, ir jis liausis taip kalbėjęs. Tai ir įvyko – jam greičiausiai buvo paaiškinta, kam tie islamistai ten reikalingi ir kokias užduotis jų pagalba sprendžia JAV.

Taigi, turime didžiulį įvairių interesų mazgą, bet visa tai vyksta Sirijos teritorijoje, kurios vientisumą ir teisėtumą pripažįsta visi. Sirija turi savo atstovą Jungtinėse Tautose… Tai klausimas tik toks: Ar B.al Asadas turi teisę išvaduoti savo valstybę, ar ne? O jo valstybės reikalus sprendžia rusai, amerikonai, turkai, iraniečiai, izraeliečiai ir t.t. Iš visų „sprendėjų“ tik Rusija konflikte dalyvauja oficialios Sirijos valdžios prašymu, o visų kitų niekas to neprašė.

2017 m. pabaigoje Sočyje buvo pasiektos panašios paliaubos: V.Putinas davė R.T.Erdoganui laiko atskirti „geruosius“ islamistus nuo „blogųjų“ ir atblokuoti strateginius kelius. Bet jis nieko nepadarė, o islamistai tik sustiprėjo toje teritorijoje – islamistai gydomi Turkijos ligoninėse, vyksta nelegali prekyba nafta ir pan. Tuomet islamistai vėl pradėjo atakuoti Sirijos kariuomenę ir netgi Rusijos karinę bazę. Dėl to šis konfliktas įsiplieskė su nauja jėga, o Sirija su Rusijos pagalba pasistūmėjo Idlibo teritorijoje dar toliau. Bet štai Maskvos derybose R.T.Erdoganas sustiko su šiais teritoriniais praradimais, o jo kariuomenės stebėjimo postai liko giliame Sirijos kariuomenės užnugaryje. Kitaip tariant, konfliktas tęsiasi toliau, nes nė viena iš ten dalyvaujančių pusių nepasiekė savo tikslų, o ir senieji interesai niekur nedingo: Sirijos interesas yra išvaduoti savo valstybę, Amerikos interesas lieka kelti chaosą tame regione, Turkijos interesas – turėti savo įtakoje kurdus bei turkomanus, sprendžiant savo geopolitines užduotis, o Rusijos interesas – stabdyti šitą chaosą kuo toliau nuo savo teritorijos. Manau, kad šis paliaubų laikotarpis bus neilgas…

respublika.lt

2 Comments

  1. Skaitytojas

    Būtų įdomios Rolando mintys dėl viruso

    Reply
  2. Besidomintis

    Tikrai taip. Man asmeniškai visos jo mintys ir straipsniai įdomūs. O naktigones po porą kartų peržiūrėjau ir perklausiau. Rolando kuriamam turiniui Lietuvoje nėra lygių. Yra nekartą minėjęs, kad paskaito komentarus. Ta proga padekosiu. Ačiū!!!

    Reply

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Susiję straipsniai

Share This