Rolandas Paulauskas: Lietuvos užduotis – išgelbėti Ameriką
Pasaulis

Rolandas Paulauskas: Lietuvos užduotis – išgelbėti Ameriką

Vizito į Vašingtoną metu prezidentė Dalia Grybauskaitė mūsų užsienietiškos ir valdiškos žiniasklaidos buvo taip smarkiai išliaupsinta, jog pašalinis stebėtojas galėjo pagalvoti, kad netyčia įsijungė Šiaurės Korėjos televiziją ar pakliuvo į Brežnevo laikų „sovietinį rojų“… Tačiau ir politikos apžvalgininkas sutinka, kad prezidentę vertėjo pagirti – už nuolatinį Amerikos gelbėjimą…

Bene labiausiai prezidentę liaupsino korupcija įtariama valdiška televizija LRT. Jaunutė vedančioji po tiesioginio reportažo iš Vašingtono nėrėsi iš kailio, pamiršdama klausimus studijos svečiams ir tiesiog springdama susižavėjimo šūksniais: „juk akivaizdu, kad mūsų prezidentė yra regiono lyderė!“, „ar jūs matėte, kaip JI kalbėjo!“… Tokia „diskusija“ žinių metu tęsėsi gerą pusvalandį ir ji tikrai nepadarytų gėdos net Šiaurės Korėjos analogiškoms laidoms…

Nors nieko ypatingai svarbaus ir išskirtinio nebuvo nei parodyta, nei pasakyta. Trijų Baltijos valstybių vadovų susitikimas su JAV prezidentu Donaldu Trampu (Donald Trump) buvo visiškai rutininis.

Po JAV ir Baltijos šalių viršūnių susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje D. padėkojo Baltijos valstybėms už gražius santykius ir pasveikino jas šimtmečio proga. Tuomet palengva perėjo prie jam svarbių reikalų ir pažymėjo, jog JAV yra įsipareigojusi ginti trijų Baltijos valstybių suverenitetą ir piliečius. Pasak D.Trampo, visos keturios šalys yra įsipareigojusios įgyvendinti savo įsipareigojimus ir skirti 2 proc. gynybai. D.Trampas iškart akcentavo, kad Baltijos valstybės yra pavyzdys kitoms šalims, kaip reikia laikytis įsipareigojimų, tik esą gaila, jog ne visos valstybės taip daro. Čia kaip „nederamą pavyzdį“ D.Trampas paminėjo Vokietiją, kuri neskiria reikiamų pinigų į NATO kasą ir kartu su rusais tiesia dujų vamzdį Baltijos jūros dugnu.

Tuomet kalbėjo Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė, kuri pasakė, kad Baltijos šalių ir JAV partnerystė yra nedaloma ir tvirta, o saugumas yra svarbus visiems. D.Grybauskaitė užsiminė apie tolesnę NATO raidą ir tai, kad bendromis jėgomis JAV ir Baltijos šalys turi prisidėti prie taikos pasaulyje stiprinimo. Anot D.Grybauskaitės, išlaidų, skiriamų NATO, niekada nebus per daug. Prezidentė užsiminė, kad būtų gerai, jog JAV prisidėtų prie Baltijos šalyse trūkstamų oro gynybos pajėgumų. D.Grybauskaitė taip pat pasidžiaugė, kad susitikimų metu bus stiprinami ekonominiai santykiai ir pasirašyta sutartis dėl suskystintų dujų tiekimo. Netrukus buvo pasirašytas susitarimas tarp suskystintųjų dujų terminalą valdančios JAV kompanijos „Freeport LNG“ bei dviejų Lietuvos kompanijų „Klaipėdos “ ir „Lietuvos dujų tiekimas“. Šie memorandumai ateityje turėtų atverti dar vieną dujų tiekimo galimybę į Lietuvą, o gal galutinai pririšti Lietuvą prie „briliantinio“ dujų laivo, kurio vien nuoma mūsų žmonėms kainuos mažiausiai 720 milijonų eurų.

Kaip minėta, visos šios kalbos LRT studijoje buvo sutiktos didžiuliais entuziazmo šūksniais ir liaupsėmis prezidentei.

„Vakaro žinios“ kalbėjosi su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru, politikos apžvalgininku Rolandu Paulausku:

– Užsienio valdomoje ir valdiškoje žiniasklaidoje mūsų prezidentė buvo visokeriopai išliaupsinta, o šiam susitikimui suteikta tiesiog grandiozinė, kone tarpgalaktinė prasmė. Kas iš tikrųjų nutiko? Ką naujo sužinojome?

Rolandas Paulauskas: Lietuvos užduotis – išgelbėti Ameriką– Nieko naujo nesužinojome, nes nieko naujo ir nenutiko… Bet pradėkime nuo to, kad paprastai Amerikos prezidentai Baltijos valstybių vadovų atskirai nepriiminėja – jie priima juos iškart visu pulku…Tai jau yra požymis, kad į mus ten žiūri kaip į smulkių žuvelių būrelį. O šiaip tai mes Jungtinių Valstijų geopolitiniame žaidime esame reikalingi vien tik dėl to, kad gyvename prie pat Rusijos sienų. Štai ir visa „vizito prasmė“… Reikia nepamiršti, kad mes esame sudarę sutartį su Jungtinėmis Valstijomis dėl jos karinių dalinių dislokavimo Lietuvos teritorijoje. Šitie kariniai daliniai net nepavaldūs mūsų įstatymams, o mes net neturime teisės ten patekti be amerikiečių atskiro leidimo. Todėl visa tai ir parodo mūsų tikrąjį statusą. O toliau viskas priklausys nuo to, kaip plačiai vystysis procesai mūsų regione ir kokią konflikto stadiją pasieks amerikiečių ir rusų priešprieša.

– Nejaugi mes amerikiečiams reikalingi tik todėl, kad užimame jiems palankią geografinę padėtį?

– Vienareikšmiškai, taip. Tačiau tai dar ne visi mūsų „privalumai“, kuriuos galima panaudoti. Dabar štai vyksta kova dėl Europos dujų rinkos. Kaip žinome, vokiečiai, nors ir išsiuntė rusų diplomatus iš šalies, bet jau kitą dieną davė sutikimą statyti dujotiekį „Nordstream-2“. O tai reiškia, kad vokiečiai nuo šiol surinks didžiąją dalį rusiškų dujų ir taps pagrindiniais jų skirstytojais Europoje. Vadinasi, didėja Vokietijos ekonominė ir politinė įtaka Europoje, be to, tarp Rusijos ir Vokietijos politiniai-ekonominiai santykiai darosi dar tampresni. O tuo metu lenkai ir ukrainiečiai netenka pinigų už dujų tranzitą iš Rusijos. Bet žiūrėkime dar toliau – vokiečiai gauna pigesnes dujas ir dėl to atpinga jų gaminamų prekių savikaina. O kaip gerai žinome, D.Trampas dabar skelbia muitų karą. Jis jį skelbia visam pasauliui, tame tarpe ir Europos Sąjungai. Vadinasi, kuo pigesnės bus vokiškos prekės, tuo sunkiau bus D.Trampui konkuruoti. O jis, žinoma, norėtų pardavinėti savo suskystintas dujas visai Europai. Taigi čia susiduria du žaidėjai: su savo dujomis, kurios yra pigesnės, ir Jungtinės Valstijos su savo skalūninėmis dujomis, kurios yra brangios. Aš manau, jog šis aspektas D.Trampui turėtų būti įdomus, ypač turint galvoje, kad mes turime atsitempę čia tą „briliantinį“ laivą… Dabar gi jau pranešta, jog mes iš amerikiečių pirksime tas suskystintas dujas.

– Tai mes tuo paremsime „skurstančios“ Amerikos ekonomiką jos kovoje su ES… Ar teisingai D.Trampas pagyrė D.Grybauskaitę?

– Žinoma, teisingai. Juk viena iš tokio gyrimo priežasčių ir yra tos suskystintos dujos, kurias gabensimės „briliantiniu“ laiveliu. O visa tai mums tiesiog brangiau kainuos ir tiek… Mes pastaruosius dešimtmečius viską darome, kad mums kuo brangiau kainuotų nafta, dujos, benzinas, elektra… Mes tiesiog nerimstame nuo pinigų pertekliaus. Ir į Seimą visą laiką renkame tuos, kurie tik ir žiūri, kaip čia viską dar labiau pabranginus. Aš manau, kad tai yra elementarus kvailumas, mūsų visuomenės nesusigaudymas, nesupratimas… Štai dar vienas iš pastarųjų atvejų: energetikos ministras pasirašė įsaką, draudžiantį išnuomoti Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę. Tai reiškia, kad mes galėjome užsidirbti krūvą pinigų, išnuomodami tą elektrinę, bet mums juk pinigų nereikia… O Kruonio HAE šiaip jau yra nuostolinga – mes dabar primokame už jos egzistavimą.

– O gal gyvenimas taip pagerėjo, kad niekam Lietuvoje tų pinigų jau nereikia? Galbūt mūsų misija yra gelbėti kitus?

– Tikriausiai taip ir yra. Ko gi D.Trampui nepagirti mūsų prezidentės, kad gelbėjame jų ekonomiką… Yra dar vienas aspektas. Kadangi jau esame Rusijos pasienyje ir „rusai nuolat puola“, tai mus dar truputėlį pagąsdina… Prisiminkime, ką D.Trampas pasakė apie tą „Nordstream-2“ projektą. Kaip čia, sako D.Trampas, yra, kad vokiečiai už rusiškas dujas sumokėti gali, o mums už buvimą NATO mokėti 2 proc. nenori? Taigi viskas čia aišku. Jį domina štai kas: kuo mes daugiau iš JAV ginklų nupirksim, tuo geriau bus jo ginklų pramonei, o kuo daugiau nupirksime jo suskystintų dujų, tuo geriau gyvens JAV. O mes gi visada pasiruošę padėti Amerikai. Jie yra prasiskolinę, o mes, skaičiuojant vienam gyventojui, esame 10 kartų mažiau prasiskolinę. Tai kaip čia nepadėti į sunkią padėtį patekusiai Amerikai, siekiant sumažinti jų skolas? Mes visada pasiruošę… Žinoma, mūsų pragyvenimo lygis „amerikietiškosios svajonės“ vis dar nesiekia. Bet juk čia ne kliūtis. Reikia skolintis taip, kaip ir jie, ir pasivysime. Štai gyvena du kaimynai. Vienas pasiskolinęs tūkstantį, o kitas – milijoną. Tas, kuris skolingas tūkstantį, privalės jį grąžinti, o tas, kuris pasiskolinęs milijoną, niekada nieko negrąžins. O dabar paklauskime savo skaitytojų: kuris iš jų geriau gyvena? Taip ir čia – JAV skola yra tokio kosminio dydžio, kad jos jau neįmanoma grąžinti. Taigi, jeigu mes norime gyventi panašiai, tai pavyzdys pasaulyje yra…

Šaltinis: respublika.lt

Leave a Reply