Pasaulis

R.Paulauskas: Kur čia yra vieta Amerikai ar doleriui?

prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nusprendė savo patarėją nacionalinio saugumo klausimams Herbertą Reimondą Makmasterį (H.R.McMaster) pakeisti Džordžo Bušo (George W. Bush) laikų gynybos veteranu ir buvusiu šalies ambasadoriumi Jungtinėse Tautose Džonu Boltonu (John Bolton).

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Akto signataras, politikos apžvalgininkas :

– Kai vyko rinkiminė kampanija, kai D.Trampas tik ruošėsi toms kovoms, jūs manęs paklausėte, ar gali D.Trampą išrinkti su tokiomis jo kalbomis, o jeigu išrinks, tai ar jis tikrai darys tai, ką kalba. Tai buvo 2016 metai.

Aš tuomet atsakiau: jeigu D.Trampą kartais išrinktų, tai iškart po inauguracijos į jo mašiną įsės pora rimtų vyrukų, kurie jam viską paaiškins – kaip pasaulis yra sutvarkytas iš tikrųjų… Jeigu jis supras, tai jau išlipęs iš tos mašinos kalbės šiek tiek kitaip. O jeigu nesupras, tuomet teks prisiminti Kenedį ir kitus „nelaimingus atsitikimus“.

Taigi, dabartiniai įvykiai rodo, jog buvau teisus: visi šitie boltonai ir pompėjai yra šio proceso su rimtais vyrukais dalis. Prisiminkime, kad D.Trampui keršijama ir už tai, kad jis atsitiktinai tapo valstybės vadovu, būdamas „ne to“ politinio elito, kuris valdo Ameriką dešimtmečiais, nariu. Todėl jis buvo apstatytas „savais“ ir „teisingais“ žmonėmis, kad nenukryptų nuo kurso.

Antras šio proceso reikalas yra fundamentalus: Jungtinės Valstijos dalyvauja geopolitiniame kare dėl pasaulio perdalijimo. Nori jos to ar nenori, bet jos privalo ten dalyvauti. Lygiai taip pat, kaip ir Rusija – nori ar ne, bet vien tik dėl savo dydžio ir pajėgumų privalo dalyvauti šiame konflikte. Taip pat ir Kinija dėl savo žmonių kiekio ir ekonomikos pajėgumų. O ketvirtas dalyvis – Europos Sąjunga. Gyventi taip, kaip gyveno iki šiol pasaulis nebegali dėl to, kad pasikeitė jėgų santykis. Pirmiausia Kinija, kuri anksčiau buvo pigios darbo jėgos šaltinis ir pagrindinis pasaulio fabrikas. Dabar kinai jau sau negali šito leisti, nes ten taip pat pakilo pragyvenimo lygis ir padidėjo gyventojų poreikiai. Tas pats atsitiko su Rusija. Dėl to ir Amerikoje D.Trampo komanda keičiama senais, patyrusiais ir patikimais ideologiniais kariais. Tačiau baisiausia, jog visa tai absoliučiai nepriklauso nei nuo žmonių, nei nuo ištisų valstybių norų… Yra tiesiog tokia procesų logika.

Dėl ko kilo Pirmasis pasaulinis karas? Dėl to, kad atsiradusi Vokietija, kuri kaip vieninga valstybė atsirado tik XIX a. antroje pusėje, pradėjo ekonominį šuolį – atsirado gamyba ir prekės, o rinkų nėra. Nes visos rinkos jau buvo pasidalintos, kaip ir kolonijos, o vokiečiai ten nieko neturėjo, kadangi vykstant pasaulio dalyboms Vokietijos net nebuvo. Todėl Vokietija nori nenori, bet buvo priversta kovoti už savo išlikimą pasaulyje su savo naujom galimybėm. Konfliktas buvo neišvengiamas.

Toliau – Antrasis pasaulinis karas. Anglijos imperija dar yra su savo kolonijine sistema, ji iš esmės valdo pasaulį, o Jungtinės Valstijos yra tokio pajėgumo, kad jau nebetelpa savo rėmuose. Ir koks gi šio karo rezultatas? Ogi dingsta Britanijos imperija, o jos vaidmenį perima JAV. Taip atsiranda pasaulyje dominuojantis doleris – 1944 metai, Breton Vudsas… Tuomet doleris pririšamas prie aukso, o visos kitos valiutos rišamos prie dolerio. Klasika.

O dabar vėl vyksta tas pats. Išaugo Kinija, atidariusi naftos ir aukso biržas, kur prekyba vyksta juaniais. O kur vieta doleriui? Pastatykime save į JAV padėtį: ar mes lauktume, kol Kinija galutinai sustiprės? Mes turėsime skubėti, nes kai Kinija su savo juaniu pasaulyje pradės dominuoti, jau bus vėlu. Reikia daryti dabar… Bet tai dar ne viskas. Įsivaizduokime, kad staiga ėmė ir susitarė kontinentinė Europa: Vokietija, Prancūzija, Italija, Ispanija ir Rusija. Ir padaro ekonominę erdvę nuo Lisabonos iki Vladivostoko. Kur čia yra vieta Amerikai ar doleriui? Štai jums ir atsakymas į visus procesus, kurie šiandien vyksta.

Šaltinis: respublika.lt

Parašykite komentarą