Pasaulis

Nauja „žvaigždžių karų“ serija? Rolandas Paulauskas

2019 sausio mėn. 19 d. 09:44:05
Ričardas ČEKUTIS

prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pristatė naują savo šalies priešraketinės gynybos strategiją, kuri labai primena senąją „Žvaigždžių karų“ programą, padėjusią sugriauti Tarybų Sąjungą.

Ši programa padės apsaugoti Jungtines Valstijas nuo „bet kokių raketų atakų“, – užvakar pareiškė D.Trampas Pentagone. Tarp pagrindinių strategijos elementų yra kosmose dislokuotos sistemos prieš viršgarsines raketas.

D.Trampo pristatyta strategija gali reikšti naujas ginklavimosi varžybas. Ji paskelbta likus dviem savaitėms iki JAV ultimatumo Rusijai laikytis 1987 metais pasirašytos Vidutinio nuotolio branduolinių raketų sutarties (INF) pabaigos. Jei sutarties neliks, naujos ginklavimosi varžybos gali būti sukoncentruotos į aukštųjų technologijų raketas ir atitinkamas priešraketines sistemas.

Nepakanka, kad JAV „su savo priešais žengtų koja kojon“, – kalbėjo D.Trampas. Priešingai, JAV turi būti „keliais žingsniais priekyje“. Viršgarsinių raketų srityje, kaip spėjama, Vašingtoną jau aplenkė Kinija ir Rusija.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gruodžio pabaigoje paskelbė apie sėkmingą tokios raketos bandymą. Ji esą skrieja viršgarsiniu greičiu ir skrydžio metu gali pakeisti kryptį, todėl yra labai sunkiai numušama, nors ekspertai tokius V.Putino pasakojimus vertina skeptiškai.

Priešraketinės gynybos agentūros (MDA) rengta strategija, be kita ko, numato palydovus, kurie stebėtų viršgarsines raketas. Šie palydovai su labai jautriais jutikliais galėtų laiku perduoti signalą gynybinėms sistemoms. Pirmieji šios palydovų sistemos bandymai, JAV duomenimis, numatyti 2021 arba 2022 metais. Dar viena galima gynybinė sistema yra raketomis ginkluoti dronai, kurie nuolat būtų Žemės orbitoje. Tai leistų numušti viršgarsines raketas joms kylant.

Naujoji JAV strategija nukreipta ne tik prieš potencialią grėsmę iš Kinijos ir Rusijos, bet ir iš Irano bei Šiaurės Korėjos.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas :

– Norint suprasti, kas vyksta pasaulyje, pirmiausia reikia žiūrėti, kam trūksta pinigų. Šiandien yra keturi svarbiausi pasaulio žaidėjai ir keli antrosios lygos žaidėjai. Pirmoji lyga: Kinija, Rusija, Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos.

Paanalizuokime pirmosios lygos žaidėjų rezultatus. Vienoje pusėje Rusija ir Kinija, kitoje – ES ir JAV. Kokios yra valstybinės skolos? JAV čia visiškas lyderis su savo 21 trilijono dolerių skola, o ES valstybės taip pat sėdi trilijoninėse skolose, ypač Prancūzija ir Italija. Tokio dydžio skolos jau yra negrąžinamos, nes tai neįmanoma padaryti įprastais metodais. Kitoje pusėje: Kinijos skola pastaraisiais metais taip pat išaugo, Rusijos valstybės skola nėra ženkli, iš viso apie 500 milijardų, kurių didžioji dalis – bankų ir įmonių skolos.

Eikime toliau: užsienio prekybos balansas. Apie JAV prekybą su pasauliu nuolat šneka D.Trampas, kad reikia kažką daryti, nes vien prekybos deficitas su Kinija sudaro šimtus milijardų dolerių, o prekyboje su ES taip yra deficitas JAV nenaudai. ES didžioji dalis valstybių, taip pat ir Lietuva, užsienio prekyboje minusą turi daugybę metų, pliusą turi tik Vokietija, kartais Olandija ir kelios Skandinavijos valstybės. Kinijos užsienio prekybos pliusas yra tiesiog neįsivaizduojamo dydžio, šalis tapo pasaulio fabriku, ten perkelta Europos ir JAV gamyba, o kinai sugebėjo tuo pasinaudoti, atsistojo ant kojų ir pagal BVP perkamąją galią jau dabar yra pirma pasaulio ekonomika, aprūpinanti visą pasaulį prekėmis, įskaitant ir Vakarus. Rusijos užsienio prekybos balansas taip pat daugelį metų yra teigiamas, o pernai atsitiko apskritai nematytas dalykas – šis balansas tapo teigiamas net atmetus prekybą nafta ir dujomis. Ir kai mūsų „apžvalgininkai“ pasakoja, kad rusai tuoj mirs iš bado, tikėti jais neverta, nes Rusija dabar jau tapo netgi viena didžiausių pasaulio grūdų eksportuotojų, ko taip pat daugelį metų nebuvo.

Labai svarbus dalykas yra energetika. ES energetiškai yra minuse, kadangi savo išteklių neturi, o tie, kuriuos turėjo, beveik baigėsi. Šiandien JAV tapo skalūninių dujų ir naftos produktų eksportuotoja, nors anksčiau buvo stambi importuotoja. Kinijai trūksta energetinių išteklių, dėl to ji yra tampriai susijusi su Rusija, iš kur tikisi jų gauti, nutiesiant strateginius dujotiekius. O Rusija yra absoliučiai šiuo požiūriu nepriklausomas žaidėjas.

Pinigų emisija. Vakarų civilizacija pastaruosius šimtus metų dominavo pasaulyje, pirmiausia, per savo pinigus. XIX a. dominavo Britų imperija su svaru sterlingų, šiandien šį vaidmenį turi JAV doleris. Turint galimybę spausdinti neribotus kiekius pinigų galima užkamšyti visas savo skyles, pavyzdžiui, skalūnų naftos ir dujų gavybos srityje, nes ši sritis JAV yra deficitinė, t.y. į šią pramonės šaką JAV kol kas daugiau įdėjo pinigų, negu iš ten gavo. Bet tai yra strateginis kelias, nes jiems reikia mažinti ir užsienio prekybos deficitą, ir skolas, o tam reikia naujų rinkų ir galimybių. Iš čia yra konfliktas su vokiečiais dėl „Nord Stream 2“, nes reikia Europą žūtbūt pririšti prie Amerikos skalūninių dujų ir naftos, kadangi čia yra milžiniška rinka, kurią JAV norėtų paimti.

Taigi, susiklostė didžiulis problemų kamuolys, kuris įprastomis priemonėmis yra neišsprendžiamas, nes tie keturi pirmosios lygos žaidėjai šiandieną yra labai skirtingose pozicijose. Dėl to kilo visi ankstesni karai. Ir dėl to šitie keturi žaidėjai ruošiasi naujam pasaulio perdalijimui. Kompromisui vietos čia nėra. Kompromisas čia gali pasireikšti tik taip, kad JAV ir ES turi mažiau valgyti… Jie su tuo kol kas negali susitaikyti, o kinai jau negali taip mažai valgyti, kaip iki šiol, nes Kinijoje išaugo ambicijos, atlyginimai, savo jėgos suvokimas ir jie neketina pasiduoti. Rusija taip pat nenori nusileisti, nors ekonomikoje ji nėra stiprus žaidėjas, bet pagrindiniai jų rodikliai yra negąsdinantys… Štai šie keturi žaidėjai šiandien ruošiasi susidūrimui.

respublika.lt

One Reply to “Nauja „žvaigždžių karų“ serija? Rolandas Paulauskas

  1. labai įdomios mintys. Drįstų manyti, kad JAV šiuo metu yra didžiausias žaidėjs tiek pasaulinėje ekonomikoje, tiek karinėje srityje, todėl nei Rusijai, nei Kinijai nenaudingas karas su Amerika. nebent su trečiosiomis šalimis. Amerika labai greitai gali Kiniją sugražinti į senąją būseną- pakanka smarkiai uždėti kiniškoms prekėms muitus . Tada Amerikos ir Europos įmonės iš Kinijos sugrįš namo, nes taip joms bus pelningiau, nei gaminti Kinijoje , mokėti didelius muitus parduodant Amerikoje . Gamyklos su darbininkais liks Kinijoje, bet pagaminta produkcija bus nelikvydi. Prasidės gyventojų nepasitenkinimas, demonstracijos, maištai. Prisiminkime Tenmianio aikštę.Rusijai uždėjus naujas sankcijas, jos ekonomika eis į didelį minusą.
    https://mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1PC2N3?__twitter_impression=true
    Dabar vyksta tik Amerikos gasdinimai kinijai ir Rusijai, bet ateityje , drįstų manyti, gali tapti realybe. Amerika jau pademonstravo kaip be karo galima iš Rusijos atimti buvusias socialistines ir demokratines šalis, jas įtraukti į NATO karines pajėgs, kurti Amerikos karines bazes Lenkijoje, Rumunijoje. Tai ką pasakiau yra asmeninė nuomonė, gal ir klaidinga.Būtų įdomu išklausyti gerbiamo R.Paulausko minčių .

Parašykite komentarą