Pasaulis

Kova su klimato kaita – irgi pelningas biznis

2019 rugsėjo mėn. 27 d. 12:14:03
Vidmantas MISEVIČIUS

 

16-metė švedė Greta Tunberg () jau puikiai atpažįstama visame pasaulyje. Ji pristatoma didžiausia aktyviste klimato klausimais, kovotoja už švaresnę planetą, gražesnę ateitį. Šią savaitę mergaitė laimėjo Nobelio premijos alternatyva laikomą Švedijos „Teisingo gyvenimo premiją“. Tačiau kovodama prieš vienus verslininkus, mergaitė tampa kitų valdoma marionete. Kas ir kokiems tikslams naudojasi jaunu žmogumi?

Griežtas tonas

Naujos diskusijos apie klimato kaitą ir už šios problemos eskalavimą stovinčias jėgas paskatino šią savaitę Gretos pasakyta kalba Jungtinėse Tautose.

„Tai – neteisinga. Aš neturėčiau čia būti. Aš turėčiau būti mokykloje kitoje vandenyno pusėje“, – sakė šešiolikmetė, kuri pasiėmė metų trukmės atostogas nuo mokslų. „Jūs kreipiatės į jaunus žmones ieškodami vilties. Kaip jūs drįstate?“ – piktai klausė G.Tunberg.

„Jūs savo tuščiais žodžiais pavogėte mano svajones ir vaikystę. Žmonės kenčia, žmonės miršta, žlunga ekosistemos. Šiuo metu yra prasidėjęs masinis nykimas, o viskas, apie ką jūs galite kalbėti, yra pinigai ir pasakos apie amžiną ekonominį augimą. Kaip jūs drįstate? – pridūrė. – Jūs mus nuviliate. Jauni žmonės pradeda suprasti jūsų išdavystę. Visos ateities kartos savo žvilgsnius yra nukreipusios į jus. Jei ir toliau mus nuvilsite, mes jums niekada neatleisime.“

Kas remia jaunąją kovotoją?

Jaunosios Gretos mama yra operos dainininkė, tėvas – artistas. Meno žmonės, panašu, neblogai pasipelnysiantys iš savo atžalos. Mergaitė kviečiama į įvairius renginius, puošia žurnalų viršelius.

„Visi „pamiršo“, kad 10-ies sulaukusiai kovotojai buvo nustatyta tam tikra autizmo atmaina. Mergaitė, jausdama savo išskirtinumą, vieną dieną užuot nuėjusi į pamokas nusipaišė plakatą ir nusprendė, kad ji protestuos prieš klimato kaitą. Ją netruko pastebėti verslūs asmenys ir štai turime naują pasaulinę žvaigždę“, – skeptiškai švedės išgarsėjimą įvertino politikos apžvalgininkas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras .

Greta serga Aspergerio sindromu, tačiau teigia, kad dėl smegenų vystymosi pakitimo yra „kitokia“, ir tai yra jos „supergalia“.

Taip pat jis atkreipė dėmesį į tai, kad niekas neklausia, iš kur Greta turi lėšų kelionėms ar kaip prieina prie aukščiausių politinių ir dvasinių vadovų. Nors užtektų pasidomėti ir paaiškėtų, kad kovotoją remia ekologistai iš „ONE Foundation“, o pastaruosius – ne vienoje šalyje nepageidaujamu asmeniu tapęs spekuliantas Džordžas Sorošas (George Soros) ir panašūs verslininkai.

Praktinė ekonominė veikla

Ekologinių fondų veiklos tikslas – uždrausti naudoti neatsinaujinančius energijos šaltinius: anglį, naftą, dujas, atominę energiją.

„Daugiausia iškastinių žaliavų pasauliui teikia Saudo Arabija, Iranas, Rusija, Venesuela, Nigerija ir t.t. Uždraudus tokias žaliavas minėtoms šalims bus suduotas skaudus smūgis ir nesunku prognozuoti, kad čia subręs didelis pasaulinis konfliktas. Šiandieniniai Vakarai gyvena iš finansinio kapitalizmo – iš iliuzijų ir fantazijų. Bandant tokį gyvenimą pratęsti kyla neišvengiamas konfliktas tarp realistų ir svajoklių.

Pastaruosius, kaip ir finansinę, iliuzijomis paremtą ekonomiką, remia tokie kaip Dž.Sorošas. Jie bando „tobulinti“ pasaulį savo interesų labui. Viskas krypsta į tai, kad tie, kurie nenorės sutikti su naujai primetama tvarka, taps jau nebe liaudies, o viso pasaulio priešais. „Filantropų“ nesustabdo net tai, kad savo tikslų siekimui jie naudojasi ne visai sveiku vaiku“, – kitą „kovos“ už ekologiją pusę pateikė apžvalgininkas.

Vėl „taisys“ pasaulį

R.Paulauskas primindamas, kad visos žmonijos istoriją nuolat lydi bandymai „gerinti“ pasaulį ir „taisyti“ Kūrėjo klaidas.

„Galime prisiminti senuosius utopinius judėjimus, Europą siaubusią inkviziciją, Prancūzijos, Rusijos ar Kinijos revoliucijas. Dabar, iš esmės, vyksta tas pat, tik visus ankstesnius -izmus pakeitė nauja kryptis – ekologizmas. Dauguma ankstesnių „taisymų“ baigėsi kraujo jūromis, lieka tik tikėtis, kad šį kartą bus kitaip.

Moksliškai nustatyta, kad dauguma žmonių vadovaujasi romantinėmis idėjomis ir nesugeba realiai suvokti aplinkinio pasaulio. Tie, kurie tai supranta ir turi politinę valią ar pinigus, gali manipuliuoti likusiais, primesdami savo idėjas. Dažnai tokios idėjos atrodo labai „teisingos“ arba paremtos realiomis problemomis. Neseniai JAV taip pabandė „taisyti“ padėtį Jugoslavijoje, Libijoje, Irake. Viskas baigėsi sugriautais miestais ir milijonais žmonių aukų. Dabar, kadangi dauguma ir toliau nesugeba matyti problemos visumos, vyksta panašūs procesai. Nematydami bendro paveikslo, žmonės daro klaidingas išvadas ir remdamiesi jomis ima veikti“, – teigė pašnekovas.

Klimatas kinta, bet į kurią pusę?

Klimatas tikrai keičiasi, tačiau jeigu vienoje pasaulio pusėje tirpsta amžinasis įšalas, kitoje  – žiemą upės užšąla kaip niekada iki šiol, tad teigti, kad jis tik šyla, būtų klaidinga. Juolab kad ir klimatologai šiuo klausimu nėra vieningi.

„Yra nemažai mokslinių darbų, kurie įrodo, kad žmogaus veikla šiems procesams daro minimalų poveikį. Deja, dabar madinga teigti, kad šiltnamio efektą sukeliančios dujos atsiranda būtent dėl jos, o ne iš natūralių vandens telkinių ar pūvančios biomasės. Kadangi visada atsiras tokių, kurie bus linkę tikėti bet kokia madinga „tiesa“, atsiras ir gudresnių, linkusių tuo pasinaudoti“, – sakė signataras R.Paulauskas.

Pasak jo, žmonės nesuvokia, kad už visų tokių „revoliucijų“ stovi ekonominiai interesai. Konkrečiu atveju – saulės elektrinių ar vėjo jėgainių bei elektromobilių gamintojų. Pastarieji ne tik daro „žalią“ verslą, bet ir gauna valstybės subsidijas, be kurių nesugebėtų išsilaikyti. O romantikai, paveikti lobistų, nesupranta, kad savanoriškai stoja ginti verslininkų interesų.

Aktyviai veikiančios ekologinės organizacijos siekia iki 2030 m. 100 proc. pereiti prie žaliosios energetikos, o kol tai bus pasiekta, ne tik mažinti iškasamo kuro vartojimą, bet ir uždrausti visus galimus naujus projektus. Šiems tikslams pasiekti ir imamasi įvairių priemonių.

respublika.lt

Parašykite komentarą