Konfliktas ir takoskyra NATO viduje. Rolandas Paulauskas
Pasaulis

Konfliktas ir takoskyra NATO viduje. Rolandas Paulauskas

2019 gruodžio mėn. 01 d.
Ričardas ČEKUTIS
Nesutarimai NATO viduje gilėja: Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu apkaltino Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną (Emmanuel Macron) terorizmo rėmimu, o amerikiečiai, nepaisant vis augančio pasipriešinimo, pagaliau privertė europiečius sumokėti už narystę Aljanse seniai suderėtą kainą. Kas ir kodėl vyksta Aljanso viduje?

spalį pradėjo karinę operaciją prieš Sirijos kurdų pajėgas. Turkijos prezidento Redžepo Tajipo Erdogano (Recep Tayyip Erdogan) teigimu, taikytasi į kurdų Liaudies savigynos būrių (YPG) ir „Islamo valstybės“ (ISIS) teroristus.

Toks Ankaros žingsnis sulaukė kritikos, esą Turkija savo karine operacija prieš YPG, kurie yra pagrindiniai Vakarų sąjungininkai kovoje su ISIS, trukdo kovai su džihadistų grupuotės likučiais.

E., jau anksčiau kritikavęs Turkijos įsiveržimą į Siriją, pareiškė, kad Ankara sąjungininkams nedavė laiko apsvarstyti karinei operacijai, o tiesiog ją pradėjo, todėl tai sukėlė grėsmę koalicijos prieš ISIS veiklai.

E.Makrono komentaras sulaukė aštrios Ankaros reakcijos, kuri kaltina Paryžių siekiant sukurti kurdų valstybę Sirijoje. „Bet kuriuo atveju, jis (E.Makronas) remia teroristinę organizaciją, jis juos reguliariai priima Eliziejuje (Prancūzijos prezidento rūmuose)“ – teigė M.Cavusoglu.

Ankara YPG laiko teroristine Kurdistano darbininkų partijos (PKK) atšaka. PKK pastaruosius 35 metus Turkijoje vykdo išpuolius, ši organizacija Ankaros ir Vakarų sąjungininkų yra laikoma teroristine.

Šią savaitę prezidentas Donaldas (Donald Trump) pareiškė, jog kitais metais JAV įmokos į NATO biudžetą bus sumažintos, todėl tai turės padengti europiečiai, kurie seniai įsipareigoję skirti po 2 proc. BVP gynybai, tačiau niekada to nesilaikė.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas :

Konfliktas ir takoskyra NATO viduje. Rolandas PaulauskasNorėdami suprasti, kas ir kodėl čia vyksta, pirmiausia turime pažiūrėti, kas ir kaip gyvena. Todėl eilinį kartą iškelsiu tokius klausimus: kuri šalis yra geresnėje situacijoje – ta, kurios skola yra milžiniška, ar ta, kuri neturi jokių skolų? Ta, kurios biudžeto deficitas siekia trilijoną dolerių per metus, ar ta, kuri neturi jokio deficito? Ta, kuri užsienio prekyboje turi milžinišką disbalansą, ar ta, kuri turi pliusą? Iškėlus šiuos klausimus, suprasti visus procesus pasaulyje taps paprasčiau.

Aš nuolat kartoju: Vakarų civilizacija gyvena ne pagal savo išgales ir taip ji gyveno pastaruosius keliasdešimt metų, tačiau šis gerasis laikas ateina į pabaigą, kadangi vis daugiau pasaulio žmonių suvokia, jog jie yra tiesiog išnaudojami. Pagrindinis išnaudotojas yra Jungtinės Valstijos, kurios per dolerio ekspansiją visiems primeta savo sprendimus, vykdydamos globalinę politiką.

Prisiminkime kad ir neseną istoriją, kaip 50-ies Afrikos valstybių vadovai susitiko Sočyje, kur greta kitų klausimų jie svarstė, kaip pasitraukti nuo dolerio diktato… Taigi, netgi Afrika jau supranta, kas vyksta iš tikrųjų.

Bet juk ir Europa čia ne paskutinėje vietoje… Antai, ne kas kitas, o Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker), kuris jau baigia savo kadenciją EK vadovo poste, kalbėdamas Europos Parlamentui savo metinėje ataskaitoje pasakė aiškiai: „Kas per nesąmonė, kad mes, turėdami eurą, pasaulyje perkame dujas ir naftą už dolerius?“ Paradoksas.

Tačiau pastatykime save į Jungtinių Valstijų vietą. Girdėdami tokias kalbas amerikiečiai puikiai supranta, kas seks po tokių žodžių, todėl turi spręsti šitas problemas, kol dar yra pajėgūs tą padaryti. Nes jeigu jie visiškai susilpnės ir jų niekas neklausys, tai bus vėlu. Dėl to dabar prasideda varžtų veržimas, mėginant išsaugoti esamą sistemą. Jungtinės Valstijos gali gyventi taip, kaip gyvena dabar tik tol, kol yra išskirtinėje padėtyje šitame pasaulyje. Ekonomine, finansine ir karine prasme jie yra išskirtinėje padėtyje, lyginant su visais kitais. Tačiau visi šie pagrindai pradėjo siūbuoti ir amerikiečiai stengsis išsaugoti savo padėtį visomis išgalėmis. Jų vietoje daryčiau taip pat. Aš jokiu būdu nereiškiu priekaištų amerikiečiams – jie viską daro teisingai, žiūrint iš jų varpinės. Ne be reikalo ką tik dievagojosi, kad be NATO mes prapulsim, kad reikia daugiau mokėti ir išsaugoti šį Aljansą. Prisiminkime buvusių aukštų Vokietijos pareigūnų atsiminimus, iš kurių matyti, jog visi Vokietijos kancleriai turi nuvažiuoti į JAV ir pasirašyti ten lojalumo raštą, o tai tęsiasi nuo pat 1945 metų. Tokia legenda juk atsirado ne tuščioje vietoje… Neužmirškime, kad JAV kariuomenė Vokietijoje stovi iki pat šių dienų… O Prancūzija buvo išstojusi iš NATO. Taigi, ir Europos viduje vyrauja skirtingas požiūris į pasaulį bei Jungtines Valstijas.

Gilėjančios krizės akivaizdoje negalime pamiršti, kad mes gyvename Europoje. Kažkada dar Šarlis de Golis pasakė, kad Europa turi tęstis nuo Lisabonos iki Vladivostoko. Ir kas tame blogo, jeigu europiečiai gyventų ramiai ir taikiai, tarpusavyje prekiautų ir turtėtų bendroje ekonominėje erdvėje, neskaldomi jokių „raudonųjų linijų“ ir nekiršinami iš šalies? Bet juk pas mus tai nesuvokiama, nes visada reikia aklai tarnauti tikrajam šio pasaulio šeimininkui, kuris yra anapus vandenyno…

respublika.lt

Leave a Reply