Kodėl Lietuvoje pasidarė blogai. Aldas Mačiulis

A_MaciulisO gi todėl, kad kovodami dėl Nepriklausomybės, mes ją susiejome su Vakarų kapitalizmu. Visos mūsų , stovėjimas Baltijos kelyje buvo vienu ypu nubrauktos, kai prasidėjo privatizacija, žemės grąžinimas, reketas.

Mes kaip tas lėktuvas oro duobėje gerokai smuktelėjome žemyn, grąžindami prieškarinę ūkinę filosofiją, kada traktorių vėl pakeitė arkliukas, volgą taxi – apnešiotas žiguliukas. Visų pažangių socializmo dalykų mes atsisakėme vardan tame socializme prekiavusių džinsais ir roko diskais, bazių kombinatorių, parduotuvių vedėjų ir kitų panašaus plauko vertelgų. Tad nenuostabu, kad šiandien prie palyginti neblogo valstybės , vieni jos atstovai važinėja naujausiais limuzinais, jaunos mergaitės įvairiais Porshe, o štai buvę aukščiausios klasės inžinieriai vos galą su galu sudūria. Nekalbu jau apie kultūrą. Jos bendrą lygį parodo daugybė TV serialų, taip vadinamų šou, pop muzika, gal dar vieninteliai „klasikai“ laikosi, nors ir tai priversti nusileisti iki kai kurių vulgarybių.

Bet tai dar būtų pusė bėdos. Na, kapitalistai, na turtingi, bet gi tauta irgi ne pėsčia. Tik duok jai darbo, šalis suklestės, ale nėra to, nėra jokios ekonominės šalies vystymo vizijos, nėra jokių kad ir to pačio verslo skatinimo programų, atimamos galimybės net ir verstis tradiciniais, dar „kolūkiniais“ verslais kaime – kiaulininkyste, pienininkyste, viską koncentruojant tik į stambių ūkininkų rankas, smulkųjį kaimo gyventoją išstumiant toli toli už jūrų marių laimės ieškoti. Visą žemės ūkį galima aprašyti paprasta schema: brangi, išsimokėtina bankams technika, įranga suteikiama stambiems ūkininkams, gaunant už tai palūkanas, bei susigrąžinant pinigus atgal į tos technikos kilmės šalis, toliau maksimaliai numušamos, vos ne dvigubai lyginant su vidutinėmis šalyse, išaugintos produkcijos supirkimo , po to ji labai brangiai „gaminama“ ir dar brangiau parduodama prekybos centruose, paliekant be darbo ištisus kaimus ir miestelius, bei iščiulpiant didžiąją uždirbtų pinigų dalį iš Lietuvos gyventojų. Ko norėti, spekulianto mąstysena valdo mūsų ūkį, kuriai valdžia neturi jokios įtakos.

Kas liečia gamybą, pagal užsienio prekybos saldo matosi, kad mes kol kas uždirbame tik iš tradicinių savo verslų – miškininkystės, pienininkystės, ir tai labai sumenkusios dėl prekybos embargo su arba ES kvotų,  grūdų, baldų, trąšų gamybos. Tačiau beveik visiškai nėra aukštųjų technologijų, buitinės technikos, mašinų, transporto, chemijos pramonės. Ištisi nearti dirvonai protingai, gabiai ir darbščiai mūsų tautai. Kas liečia informacines technologijas, tai vietoj to, kad padėtumėme armijai savų puikių programuotojų, kitų IT specialistų, net ir valstybiniuose bei savivaldybių sektoriuose diegiame brangias užsienietiškas sistemas, tokias  kaip Navision, Oracle ir kt.

Apie kažkokią socialinę paramą irgi reikia pamiršti. Dar pradedantys besimokyti, po to jauni specialistai, jaunos šeimos įklampinamos į paskolų liūną tiek mokslams, tiek būstui apmokėti. Nežmoniškos komunalinių paslaugų, maisto kainos įklampina pensininkus, prikuria minias socialiai remtinų šeimų. Tiesa, čia jau socialinė parama atsiranda. Kaip pavyzdį galima pateikti Vilniaus savivaldybę, kuri įvairioms socialinėms sunkiai besiverčiančių gyventojų rėmimo programoms per metus išleidžia apie 40 mln. Eurų. Tik ar čia tikrai socialinė parama, ar nepasotinamų komunalininkų, energetikų, prekybos centrų ir kitų „verslininkų“ apetitų tenkinimas iš valstybės biudžeto. Kiek už tokius pinigus galima būtų pristeigti naujų darbo vietų, pristatyti socialinių būstų ir pan?…

Ką daryti, paklausite daugelis, mielas kandidate į Seimą? Kaip matematikas atsakysiu trumpai, blogos sistemos nepataisysi, blogą sistemą tik pakeisi. Bet kaip pakeisti globalią kapitalizmo sistemą, kai visi , skatinimo ir prievartos mechanizmai sutelkti tų, kam ši Sistema naudinga, rankose? O gi niekaip, nes jos ir keisti nebereikia. Ji pati priėjo liepto galą ir mums, tiek kandidatams, tiek rinkėjams, kaip sakė kažkuris rašytojas, „reikia stebėti ženklus“. Reikia žiūrėti kas vyksta, kaip vyksta, kur viskas vyksta.

Tai, kad Lietuvos liaudies partijos rinkimų sąrašo Numeris yra 10 – labai geras ženklas.

Aldas Mačiulis

Lietuvos liaudies partijos kandidatas Seimo rinkimuose