Kaip pamatyti tikrąjį pasaulio vaizdą? Rolandas Paulauskas
Lietuva

Kaip pamatyti tikrąjį pasaulio vaizdą? Rolandas Paulauskas

2021 kovo 20
Ričardas Čekutis

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas svarsto apie tai, kodėl daugybė žmonių ir net šalių vadovų pasaulyje vykstančius procesus supranta neteisingai ir pateikia pavyzdžius, kuo tai baigiasi ištisoms valstybėms.

Kaip pamatyti tikrąjį pasaulio vaizdą? Rolandas PaulauskasVisi matome: kas vakar atrodė neįmanoma, šiandien jau įprasta… Matome, kad reiškinys ar įvykis yra vienas, o vertinimai – labai skirtingi. Todėl pamėginkime pasvarstyti, kodėl taip yra?

Kiekvienas veikiame ir priimame sprendimus savo pasaulio vaizdo rėmuose ir pagal savo supratimą, kas yra gerai, o kas – blogai. O kaipgi mūsų galvose susiklosto ta „gėrio” ir „blogio” suvokimo ašis? Manau, čia viską lemia smegenų struktūra bei jų galimybės, kurias gauname gimdami. Ir, deja, gauname labai ir labai ne po lygiai… Žinoma, retas išnaudoja net ir savo ribotas galimybes, bet nė vienas iš mūsų neiššoks aukščiau savo prigimtinių galimybių. Be to, kad ir pagal savo galimybes, ne visi vienodai stengsis išsiaiškinti arba turės tam laiko. Dar egzistuoja toks reiškinys, kaip mūsų veiksmų motyvacija.

Taigi, atsižvelgiant į skirtingas prigimtines galimybes ir nevienodas pastangas, stengiantis kažką išsiaiškinti, atsiranda erdvė nesusikalbėjimui, kadangi susiduria skirtingi pasaulio vaizdai. Tačiau tas vaizdas, susidėliojęs mūsų galvose, yra labai stabilus. Yra galybė psichologinių knygų apie tai, o štai prieš porą metų Jungtinėse Valstijose pasirodė dar viena – „”. Ten yra aptarti daugiamečiai tyrimai, kurie parodė, jog daugeliui žmonių (šiuo atveju – amerikiečių, bet tai liečia ir visus kitus pasaulio žmones), jeigu jau susiformavo kažkokia nebūtinai teisinga nuomonė konkrečių faktų kontekste, tai vėliau žmonės tos nuomonės nekeičia, nors jiems ir įrodai, kad jų įsivaizduojami faktai yra neteisingi… Tai yra dėsnis, kuris galioja didžiajai daugumai kiekvienos pasaulio populiacijos.

Toliau skaitykite: respublika.lt

Leave a Reply