Įvyko Pietų ir Šiaurės Korėjų atstovų derybos
Pasaulis

Įvyko Pietų ir Šiaurės Korėjų atstovų derybos

Antradienį, prabėgus dienai po Voltstryto žurnalo (Wall Street Journal) raporto, kad oficialūs asmenys svarsto, ar įmanoma pradėdi riboto dydžio karinę ataką prieš Šiaurės Korėją neišprovokuojant atominio atsako, informavo, kad siųs į žiemos olimpines žaidynes, vyksiančias Pjongčange atletų, aukštų pareigūnų ir žurnalistų delegaciją.

Šitoks ėjimas tikriausiai turėtų įsiutinti Pietų Korėjos sąjungininkus amerikiečius. Prezidentas Donaldas Trumpas ir Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas jau visi metai kaip svaidosi vis didėjančiais kariniais grasinimais.

Pasak Reuters, kaip atsaką į Pchenjano atominius ir raketinius bandymus, Pietų vienašališkai uždraudė keletui Šiaurės Korėjos oficialių asmenų atvykti į šalį. Per spaudos konferenciją užsienio ministerijos atstovas spaudai pasakė: “Jeigu būtų reikalas imtis “prioritetinių žingsnių”, kad padėti šiaurės korėjiečiams atvykti į olimpiadą, Seulas apsvarstų tai kartu su Jungtinių Tautų Taryba ir kitomis tiesiogiai susijusiomis šalimis.”

Susitarimas ateina po to, kai praeitą savaitę Šiaurės ir Pietų Korėjos susitarė iš naujo atidaryti pasienio karštąją liniją, kuri dviems metams buvo uždaryta.

Guardian pažymėjo, kad šis susitarimas reiškia atsargų diplomatinį proveržį po ilgos įtampos dėl Pchenjano atominių ginklų programos.

Guardian pranešė, kad penkių delegatų Šiaurės Korėjos grupė lydima eskorto keliavo iki pasienio, paskui pėsčiomis apie 9.30 vietiniu laiku perėjo per karinį ruožą į šiaurinės dalies paliaubų derybų kaimą Panmunjom. Kaimas tapo demilitarizuota teritorija daugiau kaip šešis dešimtmečius stipriai ginkluotų Šiaurės ir Pietų Korėjų pasienyje.

Pirmą kartą nuo 2015 metų susėdus prie derybų stalo, Šiaurės Korėja griežtai paneigė D.Trampo tvirtinimą, kad tai jo griežta pozicija Šiaurės Korėjos atžvilgiu privertė ją imtis derybų. Valdančiosios darbininkų partijos laikraštis “The Rodong Sinmun” sakė, kad Trampo tvirtinimas, jog spaudimas ir režimui atnešė jam diplomatinę sėkmę pirmuosius metus jam būnant Baltuosiuose Rūmuose, yra absurdas.

Po susitikimų Pietų Korėjos naujienų agentūra Yonhap pranešė, kad abi delegacijos taip pat pradės karines derybas, kaip ir derybas, susijusias su visomis abiejų Korėjų problemomis. Tuo pat metu jie taip pat susitarė spręsti problemas dialogo ir derybų pagalba.

Diskusijos daugiausiai fokusavosi ties Šiaurės Korėjos dalyvavimu Pjongčango žiemos žaidynėse, o taip pat buvo įtrauktos ir kitos vidinės Korėjos problemos, kaip 1950-53 karo išskirtų šeimų narių . Pietų Korėja pasiūlė organizuoti susitikimus per artėjančias Naujųjų Metų šventes.

Praeityje Olimpinės žaidynės abejoms Korėjoms jau buvo suteikusios retus vienybės momentus. Abi šalys jau buvo padarę bendrus pasirodymus atidarymo ir uždarymo ceremonijose Sidnėjuje 2000 m., Atėnuose 2004 m. ir Turine 2006 metų žiemos žaidynėse.

 

Parengta pagal užsienio spaudą

Leave a Reply