Amerikiečių konflikto su Iranu tikslai. Rolandas Paulauskas
Pasaulis

Amerikiečių konflikto su Iranu tikslai. Rolandas Paulauskas

2019 gegužės mėn. 25 d. 14:00:11
Ričardas ČEKUTIS

nesiekia karo su Iranu, šią savaitę pasakojo JAV gynybos sekretoriaus pareigas einantis Patrikas Šenahanas (Patrick Shanahan) ir pridūrė, kad JAV karinis kontingentas Artimuosiuose Rytuose buvo stiprinamas tik atgrasymo tikslais. Tačiau tokie pareiškimai tiesiogiai prieštarauja ilgametei JAV strategijai regione.

P.Šenahanas pridūrė, kad JAV pastaruoju metu savo veiksmais esą sustabdė išpuolius prieš amerikiečius…

Pastarosiomis savaitėmis JAV pasiuntė į Artimuosius Rytus karo laivus ir bombonešius, tvirtindamos apie Irano keliamą grėsmę. Šiuos veiksmus griežtai kritikavo ir dar labiau išaugo įtampa regione.

Irano kaimynas Irakas paskelbė, kad pasiųs delegacijas į JAV ir Iraną, siekiant sumažinti įtampą tarp JAV ir Irano. Irako Adelis Abdelis Mahdis teigė dėl to apsilankysiąs ir Kuveite.

Įtampa tarp abiejų šalių pradėjo dar labiau augti, kai Teheranas paskelbė, kad nebesilaikys kai kurių įsipareigojimų pagal 2015 metais pasiektą daugiašalį branduolinį susitarimą, iš kurio JAV pasitraukė pernai. Iranas pagrasino atnaujinti prisodrinto urano gamybą.

Amerikiečių konflikto su Iranu tikslai. Rolandas PaulauskasNepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Rolando Paulausko komentaras: 

JAV ir Irano turi gilią istoriją. Kažkada Iranas buvo normali, beveik europietiška valstybė, tačiau tai buvo likviduota amerikiečių dėka, kai jie pastatė ten savo šachą. Tuomet tas šachas buvo nuverstas ir įvesta tvarka, kuri yra dabar.

Vėliau amerikiečiai ten bandė išvaduoti savo įkaitus, tačiau operacija nepavyko ir žuvo daug vaduotojų.

Priminkime ir Irano-Irako karą, kuriame amerikiečiai rėmė Iraką, nors vėliau pakorė jų vadovą…

Dar viena konflikto ašis: Iranas vienas pirmųjų pradėjo pardavinėti savo naftą ir dujas ne už dolerius – buvo bandoma įkurti naftos biržą, kur būtų prekiaujama už eurus. Tada pasaulis taip pat stovėjo ant didelio karo slenksčio, amerikiečiams grasinant bombardavimais…

Tačiau eikime toliau: D. nutraukia Barako Obamos laikais pasirašytą branduolinę sutartį. Maža to, jis užsipuolė šalis, kad jos neprekiautų su Iranu ir uždraudė bet kokį Irano produkcijos eksportą į kitas šalis. Dabar mėginkime įsivaizduoti vykstantį absurdą: svetima valstybė uždraudžia kitai valstybei prekiauti, o tie, kurie neklausys draudimo, gaus sankcijas… Pridėkime čia iki tol negirdėtą dalyką, kad ES valstybės pradėjo kurti mechanizmą, kaip apgauti JAV ir vis tiek prekiauti su Iranu. Argi tai ne pasaulinio masto marazmas?

Pasaulio spaudoje šiandien atvirai svarstoma, kad gali kilti netgi branduolinis , juolab kad amerikiečiai supranta, jog tokios didelės valstybės kaip Iranas sausumos operacijoje taip paprastai neįveiks. Be to, jie vieninteliai pasaulyje yra panaudoję atomines bombas kare prieš Japoniją.

Bet pasaulinėje spaudoje praktiškai nekeliamas svarbiausias klausimas: kam viso to amerikiečiams reikia? Žinoma, paviršiuje – Izraelio reikalai. Iranas nepripažįsta Izraelio valstybės egzistavimo palestiniečių žemėse, jis turi potencialo sukurti atominę bombą, todėl Izraelis natūraliai to bijo, nes tai tiesiogiai gresia jų valstybės egzistencijai, ir bando į savo gynybą įtraukti JAV. O D.Trampas, kaip žinoma, turi puikius ryšius su žydų diaspora ir Izraelio lobistais…

Kita paviršiuje gulinti konflikto priežastis – JAV noras dominuoti naftos ir dujų pardavimuose, išplėsti savo rinkas į ES, o Iranas yra vienas iš stambiausių naftos bei dujų eksportuotojų į Europą ir kol jų neišstumsi, niekas Europoje nepirks ypač brangių skalūninių suskystintųjų dujų.

Tačiau aš pasiūlysiu dar vieną priežastį. D.Trampas savo rinkiminės kampanijos metu atvirai sakė, kad ta garsioji „Islamo valstybė“ susikūrė B.Obamos ir Klintonų klano dėka. Ką ta IS turėjo nuveikti? Ji turėjo galutinai destabilizuoti ne tik Iraką, kuriame ji gimė, bet ir Siriją bei Iraną. Jeigu būtų pavykę destabilizuoti Iraną, tuomet JAV išeina į strategines pozicijas prie Kinijos ir Rusijos sienų pasauliniame geopolitiniame žaidime.

Visi JAV kariniai bei politiniai dokumentai atviru tekstu sako, kad jų pagrindiniai priešininkai yra ir . Ir jie yra teisūs, nes taip iš tikrųjų ir yra. Bet Sirijoje IS buvo sustabdyta, ir Irano klausimas dabar iškilo taip: reikia kažką daryti patiems, nes teroristų rankomis jų sunaikinti nepavyko.

Taigi viskas vyksta pagal pačių amerikiečių suformuluotą kontroliuojamo chaoso teoriją.

Ir galutinai reziumuokime, kam jiems šito apskritai reikia: jeigu praras dominuojančią padėtį pasaulyje, Amerika patenka į neišbrendamus konfliktus ir dėl to jiems pirmiausia reikia sustabdyti Kinijos vystymąsi. Iš čia kyla ir visos problemos su „Huawei“ ir pan.

respublika.lt

Leave a Reply